LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dyshime për votim të dyfishtë/ Lealba Pelinku "rrëzon" PD-LSI

19 Maj 2021, 08:02, Politikë CNA

Nënkomisionerja Shtetërore e Zgjedhjeve, Lealba Pelinku, ka folur për raportin e KQZ-së, në lidhje me votimin e dyfishtë në Qarkun e Gjirokastrës dhe Beratit.

Sipas saj, një pjesë e mirë e rasteve ishin kur operatori teknik ka vendosur gishtin në pajisjen PEI për të qartësuar votuesin sesi bëhet votimi dhe se pajisja ka pasur mundësinë, që personat e administratës zgjedhore të kishin emrin në të gjitha qendrat e votimit.

“Shenja e gishtit për më shumë se 1 rast. Nuk mund të themi se kujt i përket shenja e gishtit në këtë faze. Nga të dhënat që na kanë rezultuar nga kryqëzimi, një nga të dhënat i përket operatorëve, në këto kushte na lind e drejta të dyshojmë se shenja unike e përdorur ka qenë e operatorit teknik që përdor pajisjen, por kjo duhet të jetë objekt i hetimit në vazhdim për te identifikuar në mënyrë të saktë kujt i përket gishti?, ka thënë Pelinku,  duke rrëzuar kështu pretendimet e PD dhe LSI-së./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga