LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Soreca: Administrata dhe institucionet të shikojnë parregullsitë

19 Maj 2021, 09:18, Politikë CNA

Ambasadori i BE në Tiranë, Luiggi Soreca ka vizituar ditën e sotme quytetin e Durrësit nga ku ka folur për zgjedhjet e 25 Prillit.

Soreca është shprehur se administrata dhe institucionet duhet të shqyrtojë dhe shikojnë parregullsitë që kanë ndodhur gjatë procesit zgjedhore të 25 Prillit.

?Arsyet e turit jane degjimi i zerit te komuniteteve, zeri i te cileve nuk eshte degjuar. Dua te degjoj problematikat edhe per zgjedhjet, çfare funksionoi e cfare jo, per t?i bere zgjedhjet lokale me te mira. Eshte vleresim i mire pjesemarrja e te rinjve qe votuan per here te pare. Kjo eshte teper pozitive dhe te rinjte kane mundesi t?ju degjohet zeri. Ne kemi projekte te vazhdueshme me te rinjtë?, ka deklaruar ambasadori Soreca.

I pyetur nga një person me aftësi të kufizuara se ?Ku është zëri im, edhe vota jonë mund të jetë vjedhur?, ambasadori Soreca është përgjigjur se ?Ne kemi marre pjese ne diten e zgjedhjeve dhe procesin e numërimit. Objektivi ishte te monitoronim proceduren dhe zbatimin e Kodit Zgjedhor. OSBE/ODIHR folën e thanë se zgjedhjet ishin të rregullta e pa probleme. Ajo qe kemi pare eshte se ne qendrat e votimit ka pasur permiresime ne krahasim me zgjedhjet e meparshme.

Eshte shumë e rendesishme te ndiqen te gjitha parregullsitë, te hetohen e shikohen. Per ne eshte e rendesishme qe nga administrata zgjedhore dhe institucionet gjyqësore te shikohen parregullsite. Edhe SPAK ka mandat me te zgjeruar per te hetuar krimet zgjedhore. Ne po i ndjekim ceshtjet nga afer. Ne me qeverine qendrore dhe vendore do jemi zeri juaj?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga