LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Berisha seancë ‘dushi’ Bashës para mitingut/ Frrok Çupi zbërthen prapaskenat

7 Prill 2021, 08:12, Politikë CNA

Analisti Frrok Çupi ka zbërthyer ?marrëdhënien? Berisha-Basha.

Ai ka hedhur dritë mbi prapaskenat e ndodhura ditën e hapjes së fushatës elektorale, në sheshin ?Nënë Tereza?. Sipas Çupit, bash aerdhi në miting me vonesë vinte pas një seance ?dushi? që kishte bërë brenda selisë së PD.

?Dyert e tjera i ka mbyllur vetë Berisha: E shikoni çfarë po ndodh në ?vathin? e opozitës, së pari në strehën e PD? Për herë të parë në histori, Berisha nuk i shkoi Bashës në hapjen e fushatës elektorale ku u mblodhën 470 makina në sheshin e Tiranës. Basha erdhi në miting me një vonesë prej një orë e gjysmë; vinte pas një seance ?dushi? që kishte bërë brenda në kacolle. A do të vazhdojë ta ?rrahë? Berisha pafundësisht Lulzim Bashën? Sigurisht që jo. Që tani ai, në takime private me njerëz që përhapin lajme në vend dhe në botë, ka nisur të betohet se ?nuk ka punë? me Lulin. Si provë imediate ka dhënë performancën e fëmijëve dhe të dhëndrit. Ku kishte ?va lumi? të PD që të mos shfaqej Jamarber Malltezi?

Ai është edhe një lloj sekretari në forumin e lartë të PD. Megjithatë nuk duket asnjë sekondë në fushatën e Lulit. Mendoni që Malltezi tani ka më shumë nevojë për karshillëk ndaj politikës dhe ndaj publikut, për shkak të akuzave të një korrupsioni të tmerrshëm ku është kapur. E megjithatë e hedh poshtë këtë flamur?, shkruan Çupi në një opisnion të tijin.

Më tej ai thekson se me prezencën dhe me mos- prezencën e tij, ish kryeministri Berisha ka ndikuar në humbjen e Bashës në 25 prill.

Sipas Çupit, ditën e humbjes së bashës, Berisha do të ketë një ofertë tjetër që lidhet me tre element.

?Po ditën kur Basha i PD do të humbë zgjedhjet, çfarë ndodh me Berishën?
Fillesa e çështjes është po kaq e rëndësishme. Me prezencën dhe me mos- prezencën e tij, doktor Berisha ka ndikuar në humbjen e Bashës në 25 prill.

Madje edhe deklaratat e tij kundër vaksinimit të popullsisë, qytetari dixhital që thotë se vdekjet janë shumëfish?, të gjitha këto e kanë ulur besimin dhe simpatinë e zgjedhësve ndaj PD.
Edhe prezenca e Berishës si ?kashè i pamposhtur? dhe kryetar paralel i PD, ka bërë që si publiku i brendshëm edhe aleatët ndërkombëtarë të ?tremben? dhe të thonë: ?Jo, nuk është koha që të votohet PD?.

Ditën e humbjes Berisha do të ketë një ofertë tjetër . Oferta lidhet me tre elementë: a) Pamundësia për ta mbajtur më Bashën në krye të PD; b) panevojëshmëria për një Bashë me pesë humbjesh; c) marrëveshja e lidhur mes Berishës dhe Metës për të ardhmen e PD?, shkruan Çupi./CNA.al

Lajmet e fundit nga