LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rindërtimi në Laç/ Ahmetaj: 524 apartamente do përfundojnë në fund të gushtit

9 Shkurt 2021, 21:44, Politikë CNA
Rindërtimi në Laç/ Ahmetaj: 524 apartamente do

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, inspektuan mbrëmjen e sotme punimet që po zhvillohen në kantierin e ndërtimit të banesave në Laç.

Ahmetaj tha se për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit të 2019-ës po bëhet një punë kolosale.

Socialisti deklaroi se 524 apartamente pritet të përfundojnë në fund të muajit gusht ose në fillim të shtatorit.

?Kemi godina që kanë ecur deri në katin e pestë. Këtu kryeministër punohet me tre turne. Janë 524 apartamente. Do të ndërtohet një qendër komerciale dhe njësi shërbimi dhe ambiente komunitare. Pjesa veriore siç e shikoni janë në nivele 4-5 kate. Deri në fund të marsit të gjitha godinat do të jenë me kate përfundimtare. Gjithë sajti do të mbyllet në fund të gushtit, fillim të shtatorit. Ky sajt në Laç po ndërtohet nga kontributi i qeverisë turke.

Po punohet me tre turne pasi duam që tu dorëzojmë shtëpitë qytetarëve sa më shpejt të jetë e mundur. Sa më shpejt do të mbaroj aq më shpejt do të marrë frymëmarrje qytetit. Do të kenë penalizime ato që vonohen, e kanë me detyrim edhe kompanitë shqiptare. Përderisa punohet në sajtin turk. Nga ana tjetër e qytetit të Laçit kemi sajtin tjetër që do të ndërtohet nge Fondi Shqiptar i Zhvillimit?, tha Ahmetaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga