LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama flet për sfidën më të madhe në qeveri/ Reforma e PS ka bërë të mundur...

9 Shkurt 2021, 17:52, Politikë CNA
Rama flet për sfidën më të madhe në qeveri/ Reforma e

Kryeministri Edi Rama tha rritja e pensioneve është sfida më e madhe pasi pas ata mbahen nga kontributet shoqërore dhe pas daljen nga komunizmi një skemë e tillë nuk ekzistonte por mbulohen nga buxheti i shtetit.

Kjo tha Rama është vështirësia që nuk arrihet të bëhet reale rritja e pensioneve që premton politika, ndërsa tha se reforma e pensioneve bërë nga PS ka bërë të mundur që sot pensionistët të marrin pension më të lartë.

“Rritja e pensioneve është sfida më e vështirë dhe se pensionistët janë pjesa më e goditur në këtë periudhë tranzicioni. Mbajtja e pensioneve vjen nga kontributet dhe sigurimet shoqërore. Dhe vende që dolën nga komunizmi, pensionet janë një super barrë pasi nuk ka sisteme që janë gjetur aty, por janë sisteme që pensionet janë mbuluar nga buxheti i shtetit dhe në kushtet kur me pensionistët u bë politikë dhe u premtuan rritje dhe nuk u mbajtën se nuk mbahen dot faktikisht dhe kjo problematikë erdhi duke u rënduar. Kur flasim për të paguar pensione, duhet të jemi të vërtetë dhe të drejtpërdrejt me njerëzit ne bëmë reformën e pensioneve. Një mësues që del ne pension pas reformës tonë e ka pension më të lartë se ju,e dhe pse ka barë të njëjtën punë si ju. Reforma jonë duhet të ishte bërë 20 e kusur vite më parë”, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga