LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshimet në kodin zgjedhor/ Topollaj: Rama po bën lojra të ulta për të favorizuar alternativën e tij

28 Shtator 2020, 07:44, Politikë CNA

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka komentuar ndryshimet në kodin zgjedhor.

I ftuar në A2 CNN, Topollaj tha se draftit PS-së, është antikushtetues dhe se është e nevojshme të rrëzohet ky sistem për tu ndërtuar një tjetër, ku populli të jetë dominant.

“Bindja Demokratike është në përputhje të plotë me me Partinë Demokratike, e cila në draftin e saj, kërkonte ruajtjen e koalicioneve parazgjedhore si edhe hapjen e listave 100%”, tha Topollaj.

Sipas tij nuk ka asgjë të keqe që hapja e listës të jetë opsionale dhe që të lihet në dorë të Partisë.

?Hapja e listës të jetë opsionale, që të lihej në dorë të Partisë? shtoi ai.

Ai theksoi se kjo gjë nuk ka dy standarte pasi shqiptarët mund të bëjnë shumë kollaj ndryshimin mes Partive, pasi subjektet politike duhet të mbajnë përgjegjësi për vendimet e tyre.

Ai foli edhe për pragun elektoral, ku cilësoi propozimin e PS si jokushtetues pasi sipas tij një deputetit i duhet të kaloj 2 flitra.

?Është jokushtetues, pasi kjo do të thotë që deputetit i duhet të kalojë 2 flitra. Ky është një kuth që ngr Partia Socialiste për tu vështirësuar rrugën të gjithë deputetëve. Kjo ëeshtë një truk për të mbajtur listat e mbylluara për ti mbajtur akoma edhe më të mbylluara,?tha Topollaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga