LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vizita në Serbi/ Pacollit i refuzohet kërkesa

21 Korrik 2018, 15:46, Aktualitet CNA
Vizita në Serbi/ Pacollit i refuzohet kërkesa

Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacollit, i është refuzuar kërkesa për të vizituar Novi Pazarin më 21 dhe 22 korrik.

Sipas mediave serbe, autoritetet kanë bërë refuzimin në bazë të kornizës ligjore të UNMIK-ut.

Sipas kësaj kornize ligjore, Kosova nuk ka Ministri të punëve të Jashtme, prandaj  marrëveshja për vizitat nga zyrtarët, nuk zbatohet në rastin e zv.kryeministrit Pacolli.

Mësohet se një javë më parë Pacolli kishte kërkuar leje e autoriteteve të Beogradit. Zv. Kryeministri i Kosovës u ftua në Novi Pazar, nga  Këshilli Kombëtar i Boshnjakëve.

Ndërkohë ende nuk nuk ka një reagim nga autoritetet kosovare.

Ky refuzim është absurd, pasi autoritetet e Beogradit vazhdimisht bashkëpunojnë me të gjitha ministritë e Republikës së Kosovës. /CNA.al

Lajmet e fundit nga