LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dëmtimi i trashëgimisë kulturore/ Monumentet shkojnë për skrap

21 Korrik 2018, 14:52, Aktualitet CNA
Dëmtimi i trashëgimisë kulturore/ Monumentet shkojnë

Rikthimi i Shtëpisë së Flamurit në qytetin e Korçës një ndërtesë simbolike për historinë, ishte një moment mjaft i rëndësishëm, por ndërtesa duket se nuk i ka shpëtuar vëmendjes së vjedhësit të skrapit.

Për herë të dytë brenda vitit ullukët prej bronzi që shërbejnë për shkarkimin e ujrave, tek ?Shtëpia e Flamurit? në qytetin e Korçës janë vjedhur, raporton “TopChannel”.

Për drejtorin e Drejtorisë së Monumenteve, Gjergji Koki, ky është një rast i përsëritur, ku elementë të vendosur nëpër objektet e trashëgimisë kulturore grabiten nga persona të papërgjegjshëm.

Vjedhja e parë u regjistrua vitin e kaluar dhe mësohet se policia arriti t?i ndalojë personat përgjegjës, ndërsa jo më larg se fundi i vitit të kaluar e njëjta situatë ka ndodhur edhe në Pazarin e Vjetër të Korçës, edhe ky një Monument Kulture i kategorisë së parë, ku u grabitën një pjesë e ullukëve të disa dyqaneve kryesisht në pjesën periferike të tij.

Lajmet e fundit nga