LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jo vetëm dietë!/ 5 këshilla për tu dobësuar

21 Korrik 2018, 20:50, Aktualitet CNA
Jo vetëm dietë!/ 5 këshilla për tu dobësuar

Ndjekja e një diete të shëndetshme është e rëndësishme për të humbur peshë, por janë dhe disa këshilla e sugjerime që ju ndihmojnë në rrugën tuaj të dobësimit.

Vezë për mëngjes
Të përfshish vezën në mëngjes të jep ndjesinë e ngopjes për orët në vijim. Për më tepër na japin një sasi të mirë proteinash duke ndihmuar në një rënie më efikase në peshë.

Kafe dhe çaj jeshil
Kafja dhe çaji jeshil kanë mjaft antioksidantë që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit e për pasojë duke eleminuar yndyrat.

Më pak ushqime me sheqer të shtuar dhe karbohidrate të rafinuara
Nëse dëshironi të humbi peshë kufizoheni sasinë e sheqerit të shtuar, karbohidratet e rafinuara që zakonisht janë sheqernat, apo drithërat që kanë të privuara nga pjesa e tyre e fibrave. Ato rrisin nivelin e sheqerit në gjak, për pasojë me një ndjesi urie që manifestohet në formën e nepsit.

Shtoni përdorimin e erëzave
Disa erëza si speci djegës kanë përbërës që përshpejtojnë metabolizmin. Nga ana tjetër, shija e fortë e disa llojeve të bëjnë të ndjehesh e ngopur me një sasi të vogël ushqimi.

Lajmet e fundit nga