LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta në Bulqizë/ Paralajmëron ministri Klosi

21 Korrik 2018, 13:56, Aktualitet CNA
Protesta në Bulqizë/ Paralajmëron ministri Klosi

Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi ka reaguar pas protestave të banorëve të Bulqizës, duke paralajëmruar se do të anullohet koncesioni për shfrytëzimin e masivit pyjor shekullor.

Ministri Klosi ishte sot, mes banorëve të Bulqizës të cilët kërkojnë anulimin e koncesionit dhe tha se si qytetar mbështet kauzën e tyre, ndërsa premtoi se me pushtetin e Ministrit do të kërkojë pezullimin e marrëveshjes koncesionare, deri në verifikimin e plotë të saj.

?Si qytetar jam me ju, si ministër do ndjek procedurat ligjore për verifikimin dhe pezullimin e kontratës?, deklaroi ministri Klosi, teksa shtoi:

?Kemi premtuar për 20 milionë e 200 mije pemë deri në 2020. Kjo është zonë shumë e bukur që nuk duhet të ngrihet mbi shkatërrimin e mjedisit, por mbi zhvillimin e përdorimit të resurseve natyrore?.

Lajmet e fundit nga