LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Edi Rama ofron 240 mijë dollarë për t'u afruar me presidentin Trump

18 Prill 2017, 16:45, Aktualitet CNA

Partia Socialiste ka pranuar ofertën prej 240 mijë dollarë për të punësuar kompaninë amerikane të lobimit ?Ballard Partners? me bazë në Florida, e cila njihet për lidhjet me presidentin amerikan, Donald Trump.

Të dhënat e siguruara nga rrjeti investigative Birn në Departamentin Amerikan të Drejtësisë(DAD) tregojnë se kontrata është firmosur më 13 prill 2017 nga kryefinancierja e PS, Dhurata Isufaj dhe presidenti i Ballard Partners, Brian Ballard.

?I regjistruari do të sigurojë shërbime advokacie lidhur me marrëdhëniet dypalëshe mes SHBA-së dhe Shqipërisë?,  thuhet në deklaratën e regjistrimit të kompanisë në DAD, ku sqarohet se: ?Aktiviteti do të përfshijë informimin, këshillimin dhe ndihmën e kontraktuesit të huaj në komunikimin me zyrtarët e qeverisë amerikane?.

?Ballard Partners? është një kompani e njohur me bazë në Florida, e cila ka tërhequr vëmendjen e medias amerikane për shkak se presidenti i saj, Brian Ballard njihet si një ndër mbledhësit kryesorë të fondeve për fushatën presidenciale të Trump në shtetin e Floridas.

Sipas revistës ?Politico?, kompania ?Ballard Partners? hapi zyrën e vet të lobimit në Uashington pas fitores së Trump dhe firmosi kontratën e parë të lobimit me Republikën Domenikane për 900 mijë dollarë në total. Kështu që

PS e Shqipërisë është klienti i dytë i huaj për ?Ballard Partners? dhe e treta parti që punëson si lobuese një kompani amerikane, pas LSI dhe PD, që u kanë paguar përkatësisht 300 mijë dhe 25 mijë dollarë lobueseve./City NEWS

Lajmet e fundit nga