LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga: Dritan HAXHIRAJ/ Ora X.... Trump dhe Perëndimi që duam

7 Prill 2017, 16:00, Aktualitet CNA

Ora X erdhi, dje në darkë, në 02:45′ kur fëmijte tanë flinin. Kur mbreti i Botës, Donald Trump, vendosi që 59 raketat “TomaHAWK”, të godisnin bazën ushtarake të Shayratit në Siri. Amerika u kthye aty ku Bota është mësuar ta shof, mbrojtëse absolute e të drejtave fondamentale të njerzimitë mbar botëror.

Amerika që duam eshte kjo. Ajo që vendos kur mbi fëmijtë e pafajshëm hidhen bomba me gaz , u përgjigjet këtyre regjimeve autoritare me forcën e saj ushtarake të pashoq.

Amerika që ne duam është kjo, kur nuk ben kompromis me asnjë regjim diktatorial të deklaruar apo jo të deklaruar te vjeter o te ri.

Amerika u kthye, aty ku duhej të ishte që kur filloj ky konflikte nga më të përgjakëshmit e historisë moderne.

Aleatët në bashkpunim me Izraelin dhe Arabinë Saudite më në fund morën aktin final, ti japin fund njëher e përgjithmonë një regjimi autoritarë që mer jetë njerzish të pafajshëm për të shtuar ditët e agonis.

Sadami ,Ghedafi janë pjesë e arkivës së historisë moderne dhe mesa duket po ky fat pret Assadin. Është çështje kohe por kjo është e sigurtë vetëm nëpermjet luftës këto regjime mbyllin ciklin e tyre me njerëzimin dhe me historinë.

Sulmi kish kohë që ishte vendos, zgjedhja e ditës kur Trump ulej në të njëjtën tavolinë me Presidentin kinez Xi Jinping ne Florida jep idenë se Trump e ka zgjedhur ” mikun” e vet. Ai eshte kinezë dhe jo rus.

Dhe këto këmbana bien dhe per “ballkanasitë” tanë modernë. Mos luani kundër amerikanëve jo me llafe por me fakte politike! Mos lejoni kurrë qe liritë themelore dhe interesat e momentit ti kthejnë kurrizin atyre që na futën në binarët e Lirisë. Ajo nuk ka cmimë. Ora X ka filluar, lumë ata që din të dëgjojn me vesh të rinjë.

Lajmet e fundit nga