LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kajsia e mrekullueshme

7 Prill 2017, 14:14, Aktualitet CNA

Një nga frutat më të gjithanshëm dhe shumë e njohur, që ka mjaft spekulime për prejardhjen e saj ka përbërës që iu ndihmojnë të trajtoni shumë problem të organizmit tuaj.

Disa nga të mirat e saj janë:
Prania e vitaminës A
Kajsitë janë të mbushura me vitaminën A, të njohur edhe si Retinol, që është specifikisht e njohur për mbrojtjen e syve. Retinoli dhe Beta Karoteni (i pranishëm gjithashtu në kajsi), që ndihmon në mbrojtjen e syve dhe sëmundjen ADM neovaskulare.

Është i pasur me fibra
Kajsitë janë një frutë që mund ta hani dhe të mos mendoni se do të shëndosheni, ju ndihmon të ndjeheni të ngopur dhe është I pasur me fibra të cilat I ndihmojnë shumë organizmit.

Është e mirë për zemrën tuaj
Për shkak të pranisë së lartë të fibrave, ajo I ndihmon shumë edhe funksionimit të zemrës, duke reduktuar kolesterolin e keq në trup dhe në këtë mënyrë mbron zemrën tuaj.

Forcon eshtrat tuaj
Kalciumi është një element shumë i nevojshëm për formimin dhe zhvillimin e eshtrave dhe në kajsi ka shumë sasi të madhe të tij. Prandaj është shumë me rëndësi që të përdorni sa më shumë kajsi, veçanërisht në këtë kohë./CityNews

Lajmet e fundit nga