LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Limoni nuk është thjesht një agrum. Shihni benefitet e tij

7 Prill 2017, 14:45, Aktualitet CNA

Përveç se një agrum mjaft i shëndetshëm limoni ka edhe shumë benefite të tjera. Ju mund ta përdorni atë për të ngrënë, pastruar por edhe për maska të ndryshme bukurie.

Më poshtë do të gjeni disa prej benefiteve të tij:
Për të pastruar rrobat e bardha vendosni në makinën larëse pak sodë buke dhe lëng limoni gjysëm ore para se të filloni proçesine larjes.

Në ujë të ngrohtë shtoni disa pika limoni, në mënyrë që të forconi thonjtë tuaj.
Hiqni njollat e fytyrës, me një fetë limoni duke e përhapur lëngun e tij në të gjithë fytyrën
Pini një got ujë të ngrohtë dhe limon në mëngjes për të forcuar sistemin imunitar
Limoni ndihmon në rritjen e bimëve, Mjafton që të shtrudhni gjysëm limoni në dheun e tyre
Lëkurat e limonit heqin aromën e keqe të këpucëve.

Kombinimi i lëngut të limonit dhe sodës, ndihmon në tretjen e ushqimit, pastron mëlçinë, rregullon nivelin e kolesterolit dhe ju jep vitaminë C.

Për të hequr qafe mushkonjat ngjitni karafil në një gjysëm limoni dhe për të mbajtur larg milingonat shtrudhni pak limon në cepat e siratrëve./CityNews

Lajmet e fundit nga