LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nishani injoron Visar Zhitin/ Nuk është mirë ...!

1 Prill 2017, 19:33, Aktualitet CNA

Presidenti Bujar Nishani, në një intervistë ekskluzive për emisionin ?Kjo javë? të gazetares Nisida Tufa në ?News 24? ka komentuar sot debatin e tij me Visar Zhitin.

Dekretimi i Xhafajt rihapi debatin me zotin Zhiti, madje kishte dhe fyerje mes jush
Kurrë në jetën time nuk kam fyer nuk kam akuzar dhe as nuk do fyej dhe as nuk do akuzoj kërrkend. Patjetër që çdo fyerje e adresuar ndaj meje është e toleruar por çdo akuzë do të përballet me institucionet e shtetit dhe të ligjit, është shumë e thjeshtë.

A mund të shmangej ky debat?
S?kam hyrë në asnjë debat dhe s?kam bërë asnjë akuzë edhe asnjë fyerje.

Pse është refuzimi për z. Zhiti?
Ka patur një arsye shtetërore por ato që ishin arsye që unë mora vendimin kishin të bënin se pari me mos respektimin e procedurës nga ana e qeverisë. Sepse ambasadori ndryshe nga ministri është emërtesë e Presidentit të Republikës. Refuzimi i qeverisë për të respektuar procedurën e emërtimit, së dyti disa artikulime të papranueshme të kanditaturës së propozuar për ambasadorë për Selinë e Shenjtë kundër Kishës Katolike për inkuizicion. Pra e papranueshme se si një njeri që ka një kuptim të tillë për Kishën të shkojë të ndërtojë marrëdhëniet e shtetit shqiptar me atë të Vatikanit. Dhe së treti në takimin që më është kërkuar mes një deputeti të PD për të pritur në zyrë kandidatin për ambasador, konstatova që nuk ishte në situatën e duhur për të kryer këtë detyrë.

Si e konstatuat këtë?
Përgjatë bisedës së zhvilluar.

Për verifikimin e figurës së tij sa kohë ju është dashur?
Nuk kam kërkuar verifikim të figurës së tij se nuk kisha ndërmend ta dekretoja.

U përmend shumë një mesazh i mbërritur kundër figurës së tij?
Mesazhi ka ardhur pas debatit të bërë. Pra, pas artikulimeve të tij kundër Presidentit, ka mbërritur dhe ai mesazh të cilin nuk doja ta bëja publik. Dhe nuk ka qenë ai mesazh arsyeja e mosdekretimit.

Lajmet e fundit nga