LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Portugalia shkatërron Zvicrën e Xhakës dhe Shaqirit, Ramos shkëlqen me tripletë (VIDEO)

6 Dhjetor 2022, 21:56, Sport CNA
Portugalia shkatërron Zvicrën e Xhakës dhe Shaqirit, Ramos

Portugalia është skuadra e fundit që kualifikohet për në fazën çerekfinale të Kupës së Botës. Skuadra luzitane shpartalloi 6-1 skuadrën e Zvicrës, në një ndeshje që nuk do të kishte shumë histori.

Trajneri Fernando Santos bëri një zgjedhje kurajoze duke lënë në stol Cristiano Ronaldon, për të aktivizuar Goncalo Ramos. Edhe pse herë të parë si titullar, 21-vjecari ishte i jashtëzakonshëm duke shënuar plotë 3 gola për të marrë topin në shtëpi.

Mbrëmja fantastike u kompletua dhe nga golat e dy mbrojtësve, veteranit Pepe dhe anësorit Raphael Guerreiro. Ronaldo u aktivizua në minutat e fundit, teksa ju anulua dhe një gol për pozicion jashtë lojë.

Në kohën shtesë, kishte kohë dhe për një perlë të vërtet ng Leao që luajti në minutat e fundit. Portugalia në fazën çerekfinale do të sfidojë Marokun, që nga ana tjetër eliminoi Spanjën.

Te Zvicra Shaqiri dhe Xhaka e nisën ndeshjen si titullar, por nuk mundën të bënin shumë nga ekipit luzitan, që ishte shumë më lart në lojë. 

Lajmet e fundit nga