LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lista e vendeve që kanë hequr dorë nga masat anti-COVID këtë verë

1 Korrik 2022, 18:39, Sociale CNA
Lista e vendeve që kanë hequr dorë nga masat anti-COVID
Foto ilustruese

Pas përmirësimit të situatës së COVID-19 në Europë dhe më tej, në botë, shumica e vendeve të Bashkimit Europian vendosën të heqin rregullat e hyrjes dhe të lejojnë udhëtimin pa kufizime gjatë sezonit të verës.

Lista e vendeve të Bashkimit Europian/Zonës Ekonomike Europiane që kanë hequr plotësisht kufizimet e hyrjes për COVID-19 dhe tani lejojnë hyrjen pa kufizime për të gjithë udhëtarët është si më poshtë:

Austria
Belgjika
Bullgaria
Republika Çeke
Kroacia
Qipro
Danimarka
Estonia
Finlanda
Greqia
Gjermania
Hungaria
Islanda
Irlanda
Italia
Letonia
Lituania
Norvegjia
Polonia
Rumania
Sllovakia
Sllovenia
Suedia
Zvicra
Të gjithë udhëtarët, pavarësisht se nga cili vend udhëtojnë, mund të hyjnë në vendet e mësipërme edhe nëse nuk kanë një certifikatë vaksinimi, shërimi ose testimi.

Ndërsa këto 24 vende të BE-së lejojnë hyrjen pa kufizime për të gjithë udhëtarët, vendet e mbetura ende vazhdojnë të mbajnë rregullat e hyrjes në fuqi për disa udhëtarë, raporton "SchengenVisaInfo.com".

Lista e vendeve të BE-së që ende kërkojnë që udhëtarët të përmbushin disa rregulla të hyrjes në COVID përfshin Francën, Maltën, Holandën, Portugalinë dhe Spanjën. Edhe pse këto vende kanë një situatë të qëndrueshme COVID-i, ato vazhdojnë të mbajnë rregullat e hyrjes në fuqi./euronews

Lajmet e fundit nga