Pastori i ashpër me mbështetësit e abortit. Duhet të ruajmë jetën

28 Qershor 2022, 22:24, Sociale CNA
Pastori i ashpër me mbështetësit e abortit. Duhet të
Pastori Akil Pano

Pastori Akil Pano thotë se është pro jetës, duke iu referuar nëse aborti duhet të jetë i lejueshëm apo jo.

Në emisionin “Now”  me Erla Mehillin, Pano theksoi se jeta fillon që në ngjizje dhe nuk mund t’i mbetet e drejta nënës për të vendosur për fëmijën.

“Ne jemi pro jetës, nuk jemi kundra diçkaje tjetër. Jeta fillon që në ngjizje, që në embrion dhe ky embrioni nuk duhet parë si një dhëmballë e prishur, si një tumor që duhet hequr, si një copë mishi që nuk ka jetë dhe e drejta për të bërë çfarë të duash mbetet te nëna”, u shpreh pastori.

Sipas pastorit, e drejta natyrore na tregon që të gjithë ne si shoqëri njerëzore kemi përgjegjësi për të ruajtuar dhe mbrojtur jetën.

Vendimi i disa ditëve më parë i Gjykatës Supreme të SHBA për ndalimin e mbrojtjes kushtetuese të abortit në vend, ka shkaktuar reagime, por edhe debate në shumë vende të botës.

Vendimi i Gjykatës Supreme u shoqërua me mbylljen klinikave të abortit në disa shtete amerikane./CNA.al

Lajmet e fundit nga