LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I nxehti afrikan pushton vendin/ Si parashikohen temperaturat për nesër

30 Qershor 2022, 15:46, Sociale CNA
I nxehti afrikan pushton vendin/ Si parashikohen temperaturat për
Foto ilustruese

Edhe për ditën e nesërme, vendi do të mbetet në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut .

Moti parashikohet i kthjellët dhe nga orët e mesditës deri ato të pasdites, pritet shtim vranësirash mesatare dhe hera-herës deri të dendura kryesisht në relievet kodrinore – malore të territorit.

Vranësirat e dendura në relievet malore, në orët e nxehta të ditës do të shoqërohen me reshje shiu afatshkurtra në formë shtrëngatash.

Era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era pritet hera-herës intensive dhe me shpejtësi deri në 7-10m/s.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 20 deri 36°C

në zona e ulëta 19 deri 40°C

në zona bregdetare 21 deri 37°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga