LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vranësira dhe temperatura të larta/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

29 Qershor 2022, 15:56, Sociale CNA
Vranësira dhe temperatura të larta/ Çfarë
Foto ilustruese

Edhe për ditën e nesërme, vendi do të mbetet në ndikimin e masave ajrore të nxehta afrikane, por relativisht të paqëndrueshme dhe të lagështa.

Moti parashikohet fillimisht i kthjellët dhe nga orët e mesditës deri ato të pasdites, vranësirat do të vijnë drejt shtimit në zonat kodrinore e malore. Në këto zona, priten reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, në relievet malore, në lindje, reshjet në periudha afatshkurtra parashikohen në formën e rrebesheve me rrufe e breshër.

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim- veriperëndim e lehtë dhe mesatare në bregdet, ndërsa valëzimi në dete do të jetë i forcës 2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 19 deri 35°C;

në zona e ulëta 19 deri 37°C;

në zona bregdetare 22 deri 34°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga