LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ka 3 lloje punonjësish/ Psikologët tregojnë kush janë më të zotët

23 Nëntor 2023, 20:22, Sociale CNA
Ka 3 lloje punonjësish/ Psikologët tregojnë kush janë
Foto ilustruese

Mënyra se si veproni në punë luan një rol vendimtar në suksesin tuaj në karrierë.

Pjesa më e madhe varet nga mënyra se si ndërveproni (p.sh., bashkëpunoni dhe menaxhoni konfliktet) me kolegët, klientët, shefat dhe njerëzit në rrjetin tuaj profesional. Psikologët socialë e quajnë këtë stili juaj i reciprocacionit.

Në librin e tij më të shitur, “Jepni dhe Merrni: Një Qasje Revolucionare ndaj Suksesit”, psikologu dhe profesori i Wharton, Adam Grant parashtron tre stile kryesore të reciprocitetit që gjenden në vendin e punës:

1.Marrësit vendosin interesat e tyre të para dhe të fundit.

2.Matësit kur njerëzit u bëjnë një nder, ata ia kthejnë në një mënyrë që nuk është më shumë, as më pak.

3.Dhënësit përqendrohen te të tjerët më shumë se te vetja. 

Sipas një sërë studimesh, dhënësit krijojnë inxhinierë më efikasë ose shitës me fitime më të larta se marrësit ose matësit.

Grant propozon që këta performues të lartë të jenë strategjikë në zgjedhjet që bëjnë dhe në kufijtë që vendosin. Kjo, sigurisht, është ajo që i bën ato më tërheqëse dhe të dëshirueshme për punëdhënësit.

Ai shkon edhe më tej duke thënë se të qenit dhurues mund të jetë në të vërtetë një shenjë inteligjence./ CNA

Lajmet e fundit nga