LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbardhet raporti i PS-së për Arben Ahmetajn, socialistët i japin OK

14 Korrik 2023, 09:38, Politikë CNA

Zbardhet raporti i PS-së për Arben Ahmetajn, socialistët i japin

 

Të premten, Partia Socialiste dorëzon në Kuvend raportin e deputetëve të mazhorancës anëtarë të Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin lidhur me kërkesën e SPAK-ut për t'i hapur rrugë arrestimit të Arben Ahmetajt dhe kontrollit të banesës së deputetit. 

Në fund deputetët rekomandojnë pranimin e kërkesës së SPAK-ut për heqjen e imunitetit të deputetit Arben Ahmetaj.

"Deputetët e shumicës parlamentare në Këshillin e Rregullores, Mandateve dhe Imunitetit, duke vlerësuar parimet kushtetuese për funksionimin e shtetit të së drejtës, parimin e ndarjes dhe balancimit të pushteteve, barazisë para ligjit të të gjithë shtetasve, respektimit të të drejtave të njeriut dhe garancive procedurale në hetim dhe procesin penal, me qëllim që drejtësia të ushtrojë funksionet e veta në përputhje me Kushtetutën dhe ligjin, në zbatim të nenit 73 të Kushtetutës, nenit 228 të Kodit të Procedurës Penale, nenit 13 dhe 118 të Rregullores së Kuvendit, i rekomandojmë Kuvendit: Pranimin e kërkesës së Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për dhënien e autorizimit nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, për arrestimin/heqjen e lirisë dhe ushtrimin e kontrollit personal dhe të banesës së deputetit, Z. Arben AHMETAJ", thuhet në raport. 

 

Lajmet e fundit nga