LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Spahiu zbardh prapaskenat/ Çfarë i kërkoi Yuri Kim dy javë më parë Damian Gjiknurit

22 Mars 2023, 22:49, Politikë CNA

Spahiu zbardh prapaskenat/ Çfarë i kërkoi Yuri Kim dy javë

Dy javë më parë, ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, zhvilloi një takim me sekretarin e Përgjithshëm të PS-së, Damian Gjiknurin.

Rapaskenat e këtij takimi janë nxjerrë mbrëmjen e sotme në dritë nga ish-kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu.

Ky i fundit tha se Kim i kërkoi Gjiknurit që në listat e zgjedhjeve të 14 majit të mos ketë persona të inkriminuar.

Sipas tij, ambasadorja amerikane ka ndikuar edhe në thirrjen e kryebashkiakëve socialistë në SPAK.

“Diplomatja amerikane në Tiranë dy javë më parë thirri Damian Gjiknurin, numrin dy të Partisë Socialiste dhe i tha që në listat e zgjedhjeve të 14 majit mos të ketë persona të inkriminuar. Unë njoh një pjesë të oficerëve të policisë gjyqësore, të prokurorëve, të juristëve të Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe të Prokurorisë Speciale, por unë mendoj se ndikimi i asistencës amerikane është më i fortë se ndikimi i socialistëve në disa çështje”, deklaroi Spahiu./ CNA

Lajmet e fundit nga