LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Marrëveshja Beograd dhe Prishtinë”/ Rama "i tërheq veshin" OKB-së: Jepni sqarime

21 Mars 2023, 23:05, Politikë CNA

"Marrëveshja Beograd dhe Prishtinë”/ Rama "i

Kreyministri Edi Rama ka kërkuar sqarime nga OKB lidhur me emërtimin që ka vënë për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë.

Rama i ka tërhequr veshin OKB pasi në deklaratën zyrtare lidhur me marrëveshjen e arritur në Ohër, e ka cilësuar si një dakordësi të arritur mes “Beogradit dhe Prishtinës”.

Sipas kreut të qeverisë, marrëveshja duhet të cilësohej si mes “Kosovës dhe Serbisë”. 

“Beogradi dhe Prishtina”?! Një gabim serioz apo një lapsus? Emri zyrtar i saj është ‘Marrëveshja për rrugën drejt normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë’ dhe do të ishte e papranueshme nëse SHBA nuk do ta përdorte këtë emër të duhur qëllimisht. Ju lutemi jepni sqarime menjëherë”, shkruan ai./CNA.al

"Marrëveshja Beograd dhe Prishtinë”/ Rama "i

Lajmet e fundit nga