LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sektori i energjisë, në pikën me delikate/ Mima: Reformat e majta kanë sjellë regres

9 Gusht 2022, 21:07, Politikë CNA
Sektori i energjisë, në pikën me delikate/ Mima: Reformat e majta
Florion Mima

Florion Mima, në bashkëbisedimin me specialistët e fushave të industrisë në vendin tonë ka theksuar nevojën e ngritjes së një rafinerie nafte pasi jemi një vend që kemi burime të shumta.

"Reforma është një set masazh ligjore dhe administrative që zbatohet në situata të vështira për të sjellë stimule të reja dhe progres.

I gjithë seti i masave ka vetëm një aset që mund të quhet reformues, dhe ai ka qenë çbërja e çmimit dy tarifor dhe prezantimi i çmimi unit ku dha rezultate të kundërta të asaj që prisnim, por sido të jetë ajo quhet reformë.

Kryeministri ka thënë që ne do ta çbëjmë sistemin dy tarifor ku sipas tij të pasurit hiqen si të varfër e paguajnë si të varfër.

Për 300 lekë çmimi shkonte nga 7.7 në 13.5 dhe kryeministri i një force të majtë i bashkoi të dyja çmimet në 9.5 ku të varfrit paguajnë më shumë e të pasurit më pak me këtë sistem, ndërsa në taksim është e kundërta duke e ndryshuar nga taksë të sheshtë në atë progresive.

Fuqia e instaluar në 2021-shin arriti 2.7 giga, rreth 1.4 giga i takon regjimit të kaluar dhe 1.3 giga janë mundi djersa e taksapaguesve dhe jemi në pikën me delikate ku qeveria kërcënon HEC-et e vogla për të mos i blerë energjinë sepse ka halli ta blejë atje ku i intereson dhe vjedh.

Në sektorin e naftës Shqipëria e ke të nevojshme që të ngrejë një rafineri që të përpunojë naftë sepse është në nivelin e interesit kombëtar, ne kemi prodhuar rreth 150 mijë ton naftë që mund të përdorej për sektorët e bujqësisë, industrisë dhe detare." u shpreh Mima.

 

Lajmet e fundit nga