LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sulmi kibernetik/ Balluku: FBI në Tiranë, po kryhen investigime

8 Gusht 2022, 18:55, Politikë CNA
Sulmi kibernetik/ Balluku: FBI në Tiranë, po kryhen investigime
Zëvendëskryeministrja, Belinda Balluku

Pas sulmit kibernetik, ndaj sistemit të shërbimeve online në vendin tone, zëvendëskryeministrja Belinda Balluku deklaroi nga Vlora se po bëhen hetime dhe po merren masa dhe të dhëna se si ka ndodhur sulmi.

Gjatë një deklarate për mediat Ballluku ka bërë me dije se një grup i FBI-së është dislokuar në Shqipër të kryer investigime të thella mbi sulmin kibernetik.

 “Ne e kemi tejkaluar, kemi pasur një mbështetje nga grupi i microsoft, dhe shërbimet janë kthyer, ka zgjatur 14 ditë, por që në ditën e 4 kemi nisur rikthimin, ka qenë sulm masiv, jo nga adoleshent amator, ka pasur një sulm të mirëorganizuar, megjithatë me punën nga AKSHI dhe me mbështetjen e partnerëve tanë, amerikanë dhe europianë , sidomos një dislokimi të FBI, do ketë një investigim të thellë, po marrim masat, do na japin të dhënat si ka ndodhur sulmi, nga ka ardhur, kemi qenë të kujdesshëm me publikun, se është kërkuar nga grupi që të jemi sa më hermetik, dhe po punojmë akoma më tepër dhe kërkojmë mirëkuptimin e çdo qytetari, sulmet kibernetike nuk reshtin, ne po punojmë për fortifikimin e tyre”, tha Balluku nga ku po inspektonte Qendrën e Kontrollit Teknik të Automjeteve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga