Drejtori i policisë, me dylbi në kërkim të skafeve/ Ironia e gazetarit: Shenjat që nuk do të bëjmë kurrë shtet

6 Gusht 2022, 20:43, Politikë CNA
Drejtori i policisë, me dylbi në kërkim të skafeve/ Ironia e
Foto ilustruese

Gazetari Mentor Kikia, ka renditur disa pika ku tregon pse nuk ka gjasa që të bëhemi shtet.

Sipas Kikisë, nuk do të bëjmë kurrë shtet në një vend ku drejtuesit e vendit shfaqen në cdo gropë që hapet.

Kikia në postimin e tij nuk ka kursyer as ministrat e as kreun e Policisë së Shtetit, i cili sot u shfaq duke monitoruar zonat e plazheve me dylbi.

Shenjat jane qe ne nuk do te bejme kurre shtet!

Ne nje vend ku drejtuesit e vendit shfaqen vete ne cdo grope qe hapet.

Ku ministrja e mjedisit hedh cdo dite foto duke “mbledh” bidona e qese neper rruge.

Ku drejtori i policise del vete me dylbi ne kerkim te skafeve(- thua jane peshkaqene)

Ku drejtues policie turren neper rruge te bllokojne makinat e forteve vetem kur behen viktimat e aksidenteve mullar

Ku nje dyzine ministrash te tjere shfaqen vete personalisht ne cdo “front lufte dhe pune”

Ku deputete shfaqen neper fusha me grure e miser duke u “vene shpatullat” punes…..

Te gjithe keta jane zgjedhur e paguhen te drejtojne.

Te prodhojne politika

Te bejme ligje

Te zbatojne ligjet

Te ndertojne struktura funksionale per zbatimin e ligjit

Jo te dalin vete te bejne sikur punojne.

Nje minister nuk paguhet per te bere pastruesin, por per te menaxhuar edhe pastrimin.

Nje drejtor policie nuk eshte drejtor per te bere vrojtuesin, por per te menaxhuar edhe vrojtuesit.

Ky quhet shtet me fushata. Shtet per sy e faqe.

Prej 30 vjetesh bejme fiks te njejten gje, nga njera qeveri ne tjetren.

Kemi bere nje shtet qe funksionon si puna e atij njeriut, qe ben shtepine pa ndertuar ËC dhe turret ta gjeje vendin kur i ka mbushur poturet”, shkruan Kikia./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga