LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërhyrje nga toka dhe ajri për shuarjen e zjarreve/ Peleshi, thirrje banorëve

8 Gusht 2022, 18:38, Politikë CNA
Ndërhyrje nga toka dhe ajri për shuarjen e zjarreve/ Peleshi, thirrje
Foto ilustruese

Ministri Niko Peleshi ka informuar qytetarët në lidhje me situatën e zjarreve në disa prej fshatrave.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Peleshi shkruan se për shkak të erës së fortë, situata paraqitet mjaft problematike. Problematike është situata në fshatin Dushkarak në bashkinë Selenicë, ku po ndërhyn nga ajri helikopteri i Forcës Ajrore.

Gjithashtu ministri u bën thirrje banorëve që janë pranë vatrave të zjarrit të evakuuohen në rast se u kërkohet nga autoritetet.

Kushtet atmosferike, era e fortë në disa raste po vështirësojnë punën e forcave operacionale në terren, në përballje me zjarret. Problematike është situata në fshatin Dushkarak në bashkinë Selenicë, ku po ndërhyn nga ajri helikopteri i Forcës Ajrore. U bëjmë thirrje banorëve që janë pranë vatrave të zjarrit të evakuohen në rast se kjo u kërkohet nga autoritetet.

Nga toka dhe nga ajri po punohet edhe në fshatin Mal Bardhë, në Kurbin. Efektivë të FA janë angazhuar për shuarjen e flakëve në fshatin Vilzë e Bërdicë të Shkodrës, apo edhe në Lam i madh, Bashkia Mat”, shkruan Peleshi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga