LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Riorganizimi në PS/ Gjiknuri: Po përgatitemi për zgjedhjet e ardhshme

1 Korrik 2022, 19:04, Politikë CNA
Riorganizimi në PS/ Gjiknuri: Po përgatitemi për zgjedhjet e
Damian Gjiknuri

Pas mbledhjes së kryesisë së PS-së, Sekretari i Përgjithshëm, Damian Gjiknuri, në një konferencë për shtyp tha se partia mbylli një proces të rëndësishme për zgjedhjet në parti.

“Ne mbyllëm një proces që ka hyrë në themel të riorganizimit të PS-së, për ta përgatitur atë për zgjedhjet e ardhshme. Gjatë muajit qershor ne zhvilluam një proces me dëgjesa me të gjithë kandidatët për kryetarë të PS. Një proces që u ndoq nga një grup pune i kryesuar nga Sekretari Organizativ i PS-së Blendi Klosi.

Pati një interes shumë të madh nga anëtarët e PS për të kandiduar në këtë proces. Janë 561 kansidat, të cilët shprehen me vullnet të plotë platformat e tyre, gati 30% e tyre ishin gra dhe vajza, janë mbi 190 kandidat që janë rreth 35 vjeç. Po të shikojmë është një pjesmarrje aktive” tha Gjiknuri.

Më tej ai theksoi se, nga procesi që përfundoi, një risi është se në 28 degë të PS do të drejtohen  nga gra dhe vajza, ose gratë dhe vajzat janë pjesë e bashkëkryesimit.

“Jam i kënaqur nga ky proces rivitalizues, që për here të parë dëgjonim kandidat që nuk përzgjidheshin nga stukturat, por dilni para anetarësi dhe shpalosnin platformat e tyre”, tha Gjiknuri./CNA.al

Lajmet e fundit nga