LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Revoltohet deputeti i 362 votave/ U drejtohet ashpër KQZ-së dhe organeve të drejtësisë

21 Maj 2023, 15:41, Politikë CNA

Revoltohet deputeti i 362 votave/ U drejtohet ashpër KQZ-së dhe

Deputeti i PL-së, Petrit Vasili, u është drejtuar me tone të ashpra organeve të drejtësisë për sa i përket rezultateve të zgjedhjeve.

Sipas tij zgjedhjet janë shkatërruar dhe janë cenuar nga pala kundërshtare dhe për të ai thotë se ekzistojnë filmime, foto dhe audio që i vërtetojnë këto krime zgjedhore.

Në një reagim në rrjete sociale, ai thotë se SPAK-u, prokuroria dhe KQZ-ja nuk ia hedhin dot në asnjë mënyrë duke heshtur dhe duke mos reaguar për manipulimin e zgjedhjeve.

Drejtësia dhe KQZ vetasgjesohen ne se nuk denojnë krimin e faktuar masiv zgjedhor!

Shkatërrimi i 14 majit dhe shndërrimin i tij në votime të neveritshme si ato te diktatures ku shteti dhunon voten e lirë është fakt .

Fakti i shkatërrimit të zgjedhjeve provohet me qindra e mijëra prova filmime, foto, audio regjistrime dhe deshmi shumë të renda dhe të pakundërshtueshme.

SPAK, Prokuriria dhe KQZ nuk ja hedhin dot në asnjë mënyrë me heshtje dhe bëlbëzima për të fituar kohë, për të zvarritur dënimin apo për të perdorur logjiken e faktit te kryer.

Në lojë është fati i ekzistences së vet këtyre institucioneve që duhet të ndëshkoijnë krimin zgjedhor.

Ose do të veprojnë me force siç e kërkon kushtetuta dhe ligji ose do të vetasgjesohen dhe do të kthehen në institucione të antiligjit dhe të urryera nga qytetarët, rrugë te trete nuk ka.

Grup faktet me mijra prova ja ku jane dhe keto nuk mbulohen dot kurre:

Grupet kriminale dolen hapur ne krah te partise ne pushtet dhe u mbeshteten haptas nga policia qe nuk nderhynte ne menyre te turpshme.

Qindra paisje te identifikimit biometrik qe evitojne votimin e shumefishte nuk punonin sa edhe vete kryetari i KQZ nuk u identifikua dot.

Edhe boja ne gishtin e zgjedhesve fshihej ende pa dale nga qendrat e votimit.

1 milion e 250 mije shqiptareve ju ndryshua qendra e votimit qellimisht javen e fundit per te dekurajuar e penguar votimin.

U dhunuan e u gjakosen komisionere e vezhgues te opozites nga kriminele te rilindjes

Qendrat e numerimit te votave u kthyen ne bordello rilindase ku dhunohet çdo ligj e norme qe disiplinon zgjedhjet.

E gjithe media shqiptare me shume pak perjashtime u kthye ne nje zgjatim te neveritshem propagandistik te qeverise dhe mafies se cdo forme.

Qindra milion euro te pista u hodhen ne fushate per te blere vota sa tronditen edhe kursin e euros

Mijra ministra, zv.ministra,sekretare te pergjithshem, drejtore, police e nepunes bashkie e qeveria gjithefaresh sulmuan qendrat e votimit benin presion hapur cdo votuesi qe hynte ne qendren e votimit por edhe numeronin votat e partise ne pushtet.

Miliona euro u shperndane si bonuse ne menyre paligjshme.

Mijra punesime shtese u bene per qellime elektorale.

Mijra legalizime te bllokuara qellimisht me vite u dhane deri nje dite perpara zgjedhjeve ku u hapen zyrat per turp te zotit.

Qindra milione leke u ndane per gjoja ndihma ekonomike.

Mijra pensione u dhane edhe pa mbushur dokumentat.

Miliona euro u hodhen ne menyre te turpshme per asfalt elektoral efhe ne mes te Tiranes.

Miliona euto u perdoren hapur permes kontratave me para publike per te blere mbeshtetjen e ca kengetareve apo shoëmeneve per partine ne pushtet.

Mijra njerez u kercenuan individualisht apo u shantazhuan te afermit e tyre per te marre vota nga partia ne pushtet

Mijra pronare bisnesesh u shantazhuan, kercenuan dhe gjobiten rende nga partia ne pushtet.

Burgjet u perdoren per te devijuar rezultatet e votimit.

Perfundimisht drejtesia dhe KQZ vetasgjesohen ne se nuk e denojne deri ne fund dhe me te gjithe forcen e ligjit krimin e faktuar zgjedhor!”, shkruan ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga