LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alibeaj mburret me dorëheqjen nga PD-ja/ Është kulturë politike

20 Maj 2023, 18:57, Politikë CNA

Alibeaj mburret me dorëheqjen nga PD-ja/ Është kulturë

Ish-kreu i komanduar i PD-së, Enkelejd Alibeaj është “mburrur” me dorëheqjen e tij duke e cilësuar si një veprim që duhet marrë shembull nga politikanët e tjerë. 

Alibeaj është bërë filozof edhe pse i vetmuar dhe braktisur nga të gjithë, duke thënë se dorëheqja nga drejtimi i PD-së është një moment i kulturës politike.

Sfida për të, Alibeaj tha se ishte vetëm që PD të dilte gjallë nga zgjedhjet dhe duke u trimëruar edhe pse doli i 4-ti, deklaroi se e ka arritur.

Një vit më parë pas dorëheqjes së Bashës një nga nënkryetarët duhet të merrte drejtimin e partisë. Mu ofrua drejtimi e nuk mund ta refuzoja.
Ka pasur edhe një vendim të Kryesisë dhe grupit, sipas të cilës në një kohë të shkurtër të zhvilloheshin procedurat për zgjedhjen e kryetarin, por ishte një kohë e turbullt për PD dhe u mendua që situata të vijonte deri pas zgjedhjeve lokale.

Të mërkurën doli rezultati final, atëherë përfundoi edhe mandati im. Kjo ishte një nga arsyet që u largova.

Arsye të tjera, publiku e ka ndjekur që ka qenë një kohë e vështirë për strukturën e PD dhe demokratët. marrëdhënie të tensionuara me pjesën tjetër të demokratëve.

Një dorëheqje nga drejtimi , është edhe një moment i kulturës politike.

Ajo që ndodh në politikën shqiptare, janë zvarritje e alibira. Ishte e domosdoshme të jepja një shembull.

Kam dhënë dorëheqjen edhe nga drejtimi i grupit parlamentar. Sfida e PD ishte shumë delikate. E para ishte ajo që nga zgjedhjet edhe pse lokale, doza e politizimit ishte pashmangshme, për çfarë kishte ndodhur brenda nesh. Sfida ishte që PD të dilte gjallë, që mendoj e kaluam.

Sfida ishte të ruajmë nën PD me tiparet e karakteristikat tona, e qendrës së djathë, që ruaj raportet e saj emblematike me perëndimin, që ka forca brenda vetes të distancohet nga korrupsioni, që s’duhej të shndërrohej në një vorbull anti amerikane”./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga