LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alibeaj e thotë troç/ E prisnim dështimin në zgjedhje

20 Maj 2023, 18:26, Politikë CNA
Alibeaj e thotë troç/ E prisnim dështimin në zgjedhje
Enkelejd Alibeaj

Ish-kreu i komanduar i PD-së së Lulzim Bashës, Enkelejd Alibeaj ka pranuar se e priste që në zgjedhjet e 14 majit të kishte një rezultat zhgënjyes.

Alibeaj konkretisht në intervistën e tij për gazetaren Nisida Tufa është shprehur se askush nuk kishte shpresën dhe ëndrrën për fitore.

Dështimin si përherë e ka justifikuar me përçarjen e PD-së, e cila është shkaktuar nga vetë Alibeaj dhe kreu i tij që e komandonte, Lulzim Basha.

Alibeaj e ka cilësuar këtë dështim si një sfidë për të mbajtur PD-në gjallë.

“Dolëm në vetëm 14 bashki. Kemi marrë 103 mijë vota, sipas meje është një rezultat jo fitues dhe askush nuk kishte shpresën e ëndrrën për të kundërtën pas 1 viti e gjysmë luftë brenda nesh. Sfida jonë nuk ishte fitorja në kuptimin klasik të saj. Paraqitja dinjitoze ishte sfida dhe të mbanim PD gjallë.

Rreziku kryesor i PD ishte të përthithej e t’i mbivendosej rreziku që të shndërrohet të kishte në vete një fenomen non grata që mbante mbi vete sanksionet dhe qortimin si një parti e mykur e paaftë të gjente forcat për t’u rishpikur.

Sot ky rrezik nuk ekziston më, sidomos pas rezultatit të zgjedhjeve. 100 e ca mijë vota të demokratëve që e dinin që nuk garonim për fitore.
PD ka qenë në agresion nga brenda edhe nga jashtë me padrejtësitë që pushteti i bëri, me zvarritjen në çështje gjyqësore, me KQZ kundër, me mungesë financash e selie. Situatë kjo aspak komfort”, tha ai./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga