LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Olaf Scholz pas samitit në Tiranë/ "Ka një qasje pozitive për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE"

6 Dhjetor 2022, 19:01, Politikë CNA
Olaf Scholz pas samitit në Tiranë/ "Ka një qasje pozitive
Kancelari gjerman Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi pas samitit në Tiranë se tashmë ka një qasje më positive mes anëtarëve të BE, lidhur me perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, krahasir me disa vite më parë.

 “Jam shumë i sigurt se një lëvizje e re gjithëpërfshirëse ka lindur dhe se skepticizmi që u formulua disa vite më parë nga disa shtete anëtare tani ka ndryshuar në një gatishmëri për ta shtyrë këtë në mënyrë aktive përpara”, u tha Scholz gazetarëve pas një samitit, bën me dije Al Jazeera./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga