LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse jo në Serbi?/ Presidenti i KiE-së tregon pse u zhvillua në Tiranë Samiti i BE-së

6 Dhjetor 2022, 16:36, Politikë CNA
Pse jo në Serbi?/ Presidenti i KiE-së tregon pse u zhvillua në

Gjatë konferencës me liderët e BE-së, gazetarët kanë pyetur pse u zgjodh Tirana për zhvillimin e Samitit dhe jo Serbia.

Pse u zgjodh Tirana për zhvillimin e këtij Samiti, ngaqë shqiptarët janë mikpritës apo se serbët janë populli që e duan më shumë Rusinë?

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, tha se Tirana dukej vendi i duhur për zhvillimin e këtij Samiti. Ai gjithashtu falënderoi kryeministrin Rama për organizimin të cilin e quajti mbresëlënës.

“Sepse para disa javësh u propozua që ky Samit të bëhej këtu deri në fund të vitit. Dhe para se të vendosej, Tirana dukej si vendi i duhur dhe dua t’ju falëndroj ju zoti kryeministër sepse ishte mbresëlënëse mënyra se si u organizua në kaq pak kohë. Jo vetëm që ishte e mirë për Shqipërinë, por kemi një sinjal të qartë që ne u përçojmë qytetarëve të Ballkanit perëndimor, ne jemi të bindur se e ardhmja jonë është e përbashkët”, tha Michel./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga