LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Një luftëtare e rajonit"/ Rama i "përulet" presidentes së KE-së

6 Dhjetor 2022, 16:10, Politikë CNA

"Një luftëtare e rajonit"/ Rama i "përulet"

Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët me liderët europianë, shprehet se ky Samit është një ngjarje mjaft e rëndësishme për Shqipërinë.

Në fjalën e tij ai ka vlerësuar edhe Ursula von der Leyen.

"Një luftëtare e madhe e rajonit. Siç e thashë në seancën tonë plenare, nuk kemi pasur kurrë, ose nuk më kujtohet të kemi pasur një president këshilli si Ursula, për të qenë avokat të rajonit, për të nxitur, për t'u siguruar që procesi të shkojë mirë, edhe pse rrugëtimi është i vështirë.

Është hera e parë, kur BE del nga kufijtë e BE-së, për të mbajtur një Samit dhe kjo ndodh në Ballkanin Perëndimor e konkretisht në Shqipëri."

Lajmet e fundit nga