LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vjosa Osmani "gozhdon" Serbinë në samitin e BE/ "Pjesëmarrja e Vuçiç dramatike, për vëmendje"

6 Dhjetor 2022, 17:24, Politikë CNA
Vjosa Osmani "gozhdon" Serbinë në samitin e BE/
Vjosa Osmani, Aleksandër Vuçiç

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka është shprehur se qasja e Serbisë me BE-në është e qartë.

Në fjalën e saj ajo shprehet se sikurse në histori vijon të ketë një qasje pro ruse dhe se Presidenti serb bën “dramatikun” duke kërkuar vëmendje.

“Nga BE ka pasur shumë pak presion në krahasim mesa duket të kishte. Në raport me një shtet i cili është më pak evropian dhe pro rus. Zgjedhja e Serbisë është Moska, është e qartë nuk e kanë fshehur ndonjëherë. Sanksionet ne vendosëm të gjithë, Serbia jo, ashtu siç bën me refugjatët ukrainas, marrëveshjet me gazprom etj. Pra Serbia e ka zgjedhur rrugën e saj.

Presim që mesazhi evropian të jetë i qartë. Sepse jemi në një situatë të pa precendentë.  Pjesëmarrja e Vuçiçit në samit, është tipike, krijon dramë për të pasur vëmendjen, njëherë thotë nuk do të vijë pastaj vjen. Por është qasje qesharake. Vëmendja që ajo ka është largimi i nga demokracia.”- tha Osmani./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga