LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ Presezzi bën të paditurin, por pranon njohjen me Zoton e Mërtirin

27 Tetor 2023, 21:27, Denoncim CNA
Afera e inceneratorëve/ Presezzi bën të paditurin, por pranon
Fotomontazh - Milaid Lopa dhe Alberto Presezzi

Afera e inceneratorëve, që çoi prapa hekurave ish-ministrin e mjedisit Lefter Koka dhe deputetin e mazhorancësm Alqi Bllako, mund të konsiderohet si skandali më i madh i 32 viteve demokraci në Shqipëri.

Dy nga emrat më të përfolur janë biznesmeni Italian Alberto Presezzi dhe ai shqiptar Miliad Lopa. Të dy këta u denoncuan tetë muaj më parë edhe nga ish ortaku i Presezzit në një intervistë për Piranjat. Menjëherë pas kësaj interviste, Presezzi bëri kallëzim ndaj Piranjave, çështje që u pushua nga gjykata, ndërsa zoti Lopa shkruajti disa herë, duke kërkuar të intervistohej nga Piranjat.

Akuzat e Longinottit mbeten të pa faktuara për sa kohë asnjë prokuror i SPAK nuk merr mundimin që ta thërrasë në cilësinë e dëshmitarit. Ndërkohë deklarimet e Presezzit në SPAK janë bërë publike.

Bazuar në këto deklarime që kanë rrjedhur nga SPAK në media, duket se biznesmeni Italian nuk njeh asnjeri, saqë nuk di as se kush e paska regjistruar si ortak. Gjithashtu në dëshminë e dhënë ai ka deklaruar se ishte ortak i fjetur i inceneratorit të Tiranës, dhe do të bëhej aktiv vetëm pasi të investonte së bashku me kompaninë zvicerane ICARE shumën prej 100 milion eurosh.

Para disa ditësh Alberto Presezzi i shoqëruar nga përfaqësuesi i tij Miliad Lopa aksionerët e kompanisë ‘Geogenix BV’, mund të supozohet se shkuan për të deklaruar shumën prej 100 milion eurosh, për të bërë investime te inceneratori i Tiranës. Aktualisht ky i fundit po administrohet me urdhër të SPAK-ut nga AAPS.

Presezzi deklaron se për shkak se ato janë aksionerë të fjetur, ai dhe zviceranët e ICARE nuk kanë asnjë rol në kompani, nuk e dinë se si menaxhohet dhe kush i cakton drejtorët e ‘Geogenix’, pavarësisht se zotërojnë shumicën e aksioneve. Ai thotë se nuk e di se ku përfundojnë të ardhurat e përfituara nga koncesionari i Sharrës. Por megjithatë nuk i mohon njohjet Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton. Ai është aksioner me rreth 40% të kompanisë ‘Geogenix’, e cila është mëma e kompanisë ‘Integrated Energy BV SPV’, e cila ka nën administrim landfillin e Tiranës, ndërsa Miliad Lopa është bashkëpunëtori i tij.

 Çudia në këtë histori është se kur çdo gjë ishte në rregull dhe askush nuk e kontestonte kontratën e inceneratorit të Tiranës, dhe investimi në këtë objekt ishte vërtet një goditje në shenjë, Presezzi nuk paska dashur të rrezikonte 100 milion euro për t’u bërë pronar i një koncesioni me vlerë 430 milion euro.

Ndërsa sot që inceneratori është sekuestruar nga SPAK dhe 100 milion eurot mund t’i humbasë dhe të përfundojnë në buxhetin e shtetit shqiptar, Presezzi po i lutet autoriteteve që t’i sjellë? Dhe mos harrojmë se ka një rrezik serioz që inceneratori I Tiranës të sekuestrohet definitivisht nga shteti.

A t’i besojmë sinqeritetit të Presezzit apo të dyshojmë se ka një garantor nga pas që i jep siguri se 100 milion euro janë të sigurta?!/ Syri

Lajmet e fundit nga