LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kutia e Pandorës” u hap/ Tani, radha e arrestimeve nga demokratët

10 Prill 2023, 13:07, Opinione Robert Papa

Kutia e Pandorës” u hap/ Tani, radha e arrestimeve nga

Demokratët po kërcejnë nga gëzimi që Trump u thirr i pandehur para gjykatësit, si kriminel i llojit Al Kapone, por edhe idhujt e tyre politikë, Klintonët ose Bajdenët, një ditë mund të arrestohen gjithashtu nga prokurorë lokalë partizanë.

Çështja e prokurorit demokrat të Manhatanit, Alvin Bragg, është aq e dobët sa edhe gazeta ultra e majtë, “Uashington Post”, shkruante se “është një çështje e tërhequr dhe hap një precedent. Kërcënon të hapet ‘Kutia e Pandorës’ për akuza politike kundër ish-presidentëve dhe zyrtarëve të zgjedhur si dhe ndaj familjarëve të tyre”.

E gjithë kjo, prej prokurorëve lokalë që kërkojnë pikë politike. Të marrim fondacionin “Klinton”, i përshkruar si mashtrimi më i madh i pahetuar kurrë. Bill dhe Hillari e kanë regjistruar si fondacion që përjashtohet nga pagimi i taksave, por e kanë përdorur për interesat personale si ta kenë kasafortë bankare. Fondacioni ka zyra në Littel Rrok, Arkansa, ku prokuror i Kontesë së Pulaksit, është republikani Uill Xhons, i cili vjet mundi kundërshtarin demokrat të Sorosit.

Ai mund të bëhet pak krijues ne çështjen për mashtrim taksash kurndër Klintonëve, te cilët kanë miliona dollarë shkelje në të ardhurat e korporatave dhe taksa të tjera. Kintonët bënë trysni ndaj zyrtarëve të Litëll Roks për 20 milionë dollarë në letra me vlerë për të blerë toka dhe të ndërtonin pallate nga fondet që në fakt duhet të shkonin për librarinë e Bill Klintonit.

Spiunë nga brenda fondacionit, kanë deklaruar se Bill Klinton ka përdorur donacionet e përjashtuara nga taksat, për nevojat e tij personale, duke përfshirë udhëtime luksoze private, të cilat i ka kundërshtuar. Në disa shtetet të tjera, që quhen shtetet “të kuqe”, pra të republikanëve, prokurorët lokalë mund të fabrikojnë arrestime kundër demokratëve në Florida dhe Tenesi, ku vëllai i presidentit Biden, Jim Biden, ka kryer krime në lidhje me kompani sigurimi shëndetësor.

Xhimi ka mashtruar themeluesin e një kompanie në Fort Lauderal se emri i tij mund të sillte miliona për kompaninë. Ai mori një zyrë te zyrat qendrore të kompanisë, aty ku ka një foto të madhe me Barak Hysein Obamën dhe Xho Bajdenin. Ai kishte premtuar se do të sillte fitime për kompaninë, por përdori miliona dollarë për të riparuar shtëpinë e tij verore në South Florida.

Edhe prokurori lokal në kontenë Lorenc në Filadelfia, mund të ngrejë akuza mes një Jurie të Madhe për Bajdenin. Demokratët kthyen në armë politike Jurinë e Madhe duke e treguar Amerikën si republikë bananesh.

Në të kalauren, autoritetet lokale mendonin dy herë para se të ngrinin akuza dhe të arrestonin politikanë kombëtarë. Afrikano-amerikani Brag dhe demokratët e tij e hoqën këtë tabu. “Kutia e Pandorës” u hap.

 

18:33 Opinione Hysni Gurra

Po nuk pate turp…

Po nuk pate turp nuk e ke problem të thuash se në Tiranë jan...

13:41 Opinione Lutfi Dervishi

Ka edhe më keq…

Mund të kesh përballë një mijë e një probleme, mund të...

Lajmet e fundit nga