LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të keni një trup si Taylor Swift, sipas vetë këngëtares

7 Dhjetor 2023, 16:26, Lifestyle CNA
Si të keni një trup si Taylor Swift, sipas vetë
Taylor Swift

Taylor Swift ka zbuluar rutinën e saj të çmendur të stërvitjes, e cila e ndihmoi atë të përgatitej për turneun e saj global Eras.

Çdo shfaqje kërkon që ylli i popit 33-vjeçar të këndojë 40 këngë, të kërcejë dhe të ndryshojë kostumet 16 herë në hapësirën prej 180 minutash.

Në intervistën e saj të parë të thelluar në pothuajse katër vjet, këngëtarja Anti-Hero foli për masat e saj ekstreme që mori për t'u siguruar që ishte në formë të mirë për turneun .

“E dija se ky turne ishte më i vështirë se çdo gjë që kisha bërë ndonjëherë më parë me një goditje të gjatë”, tha ajo për Time, e cila e ka  emëruar atë si Personi i Vitit për vitin 2023. 

Këngëtarja hit tha se filloi stërvitjen gjashtë muaj para shfaqjes së parë. 

"Çdo ditë, vrapoja, duke kënduar me zë të lartë të gjithë listën e seteve," tha ajo.

Ndërsa këndimi dhe vrapimi njëkohësisht mund të tingëllojnë çuditshëm, në fakt është një mënyrë shumë efektive për të rritur aftësinë tuaj fizike, sipas PT Sarah Campus, themeluese e  LDN MUMS FITNESS .

Ajo tha për The Sun: “Kur këndoni, merrni frymë thellë dhe ushtroni muskuj si diafragma, mushkëritë dhe muskujt e barkut mund t'ju bëjnë më në formë.

Disa studime që shqyrtojnë shëndetin e këngëtarëve të operës kanë treguar se të kënduarit mund të përfitojë shëndetin e zemrës dhe madje të djegë kalori./ CNA

Lajmet e fundit nga