LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shkencëtarët zgjidhin misterin e fenomenit natyror që ndodh në shkretëtirë

4 Mars 2024, 09:36, Kuriozitete CNA
Shkencëtarët zgjidhin misterin e fenomenit natyror që ndodh
Duna e yllit Lala Lallia në Marok është 100 metra e lartë

Mosha e njërit prej llojeve më të mëdha dhe më komplekse të dunave të rërës në Tokë është llogaritur për herë të parë.

Dunat e yjeve - ose dunat piramidale - janë emërtuar sipas formave të tyre të veçanta dhe arrijnë qindra metra lartësi. Ato gjenden në Afrikë, Azi dhe Amerikën e Veriut, si dhe në Mars - por ekspertët kurrë më parë nuk kishin qenë në gjendje të vendosnin një datë se kur u formuan.

Tani shkencëtarët kanë zbuluar se një dunë e quajtur Lala Lallia në Marok u formua 13,000 vjet më parë, raporton "BBC". 

Të kuptuarit e moshës së tyre i ndihmon shkencëtarët të kuptojnë ato erëra dhe të zbulojnë klimën e asaj epoke, thotë Prof. Geoff Duller në Universitetin e Aberystwyth, i cili publikoi studimin me Prof. Charles Bristow në Universitetin Birkbeck.

Lala Lallia (një emër indigjen Amazigh që do të thotë pika më e lartë e shenjtë) ndodhet në shkretëtirën Erg Chebbi në Marokun juglindor. Është 100 m i lartë dhe 700 m i gjerë me krahë rrezatues.

Pas formimit të saj fillestar ndaloi së rrituri për rreth 8000 vjet dhe më pas u zgjerua shpejt në disa mijëra vitet e fundit./CNA 

Lajmet e fundit nga