LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të bananeve

5 Janar 2024, 19:12, Kuriozitete CNA

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të

Të gjithë e dimë se bananet kanë tendencë të piqen shumë shpejt.

Por për fat të mirë, ka mënyra të thjeshta për të zgjatur fazën e verdhë të bananeve. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me disa këshilla që ngadalësojnë pjekjen dhe nxirjen e tyre.

Varini larg produkteve të tjera.

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të

Varja e bananeve nuk është vetëm diçka që duhet të bëjnë dyqanet e ushqimeve. Kjo metodë parandalon mavijosjen dhe gjithashtu zvogëlon mundësinë e ekspozimit të tulit të bananes ndaj oksigjenit, gjë që e bën atë të piqet shumë më shpejt.

Mbështillini kërcenjt me qese plastike.

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të

Pjesa më e madhe e gazit etilen që rrit shkallën me të cilën piqen bananet lëshohet në krye të tufës. Prandaj kjo teknikë ndihmon në ruajtjen e tyre për një kohë më të gjatë.

Vendosini në frigorifer.

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të

Temperaturat e ftohta gjithashtu ngadalësojnë procesin e pjekjes kimike. Sapo bananet të jenë pjekur dhe të kenë marrë ngjyrë të errët ruajini ato në frigorifer.. Ky ndryshim i ngjyrës vjen nga pigmenti në lëvozhgë dhe nuk ndikon në shijen dhe cilësinë e frutit.

Nëse i keni qëruar bananet, shtoni agrume.

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të

Ashtu si me fetat e mollës, shtimi i lëngut të limonit ose limonit tek bananet e qëruara mund të ndihmojë në ruajtjen e freskisë së tyre. Agrumet ngadalësojnë procesin e oksidimit. Ju mund të përdorni gjithashtu lëng portokalli ose ananasi. Nëse e keni prerë bananen në feta, hidhini mbi të një ose dy lugë çaji lëng agrumesh.

Nëse dëshironi t’i ruani për periudha të gjata kohore, ngrijini.

5 mënyra për të parandaluar pjekjen e tepërt të

Nëse i mbani bananet për më shumë se disa ditë, vendosini në ngrirje.Bananet e ngrira mund të zgjasin për të paktën 30 ditë. /AgroWeb

Lajmet e fundit nga