LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E zbulon studimi/ Ngjashmëria mes Uranit dhe Neptunit

5 Janar 2024, 09:45, Kuriozitete CNA
E zbulon studimi/ Ngjashmëria mes Uranit dhe Neptunit
Neptuni dhe Urani

Shpesh duken në imazhe me nuanca krejtësisht të ndryshme, ngjyrat e vërteta të Neptunit dhe Uranit mund të jenë më të ngjashme sesa mendohej më parë, ka zbuluar një studim i ri.

Pamjet e para të detajuara të dy gjigantëve të akullit në skajin e jashtëm të sistemit tonë diellor, u bënë të mundura nga misioni Voyager 2 i NASA-s, i cili kreu fluturimet e Uranit në 1986 dhe Neptunit në 1989.

Voyager 2 mbetet e vetmja anije kozmike që fluturon nga të dyja botët.

Urani dukej të ishte një ngjyrë e zbehtë cian, ndërsa Neptuni përshkruhej si një blu e thellë e mrekullueshme. Voyager 2 kapi imazhe të secilit planet me ngjyra të veçanta, dhe imazhet me një ngjyrë u kombinuan për të krijuar kompozita. Imazhet e Neptunit u zgjeruan për të treguar retë e bardha dhe erërat e atmosferës së planetit.

"Edhe pse imazhet e njohura të Voyager 2 të Uranit u publikuan në një formë më afër ngjyrës të vërtetë, ato të Neptunit, në fakt, ishin shtrirë dhe zgjeruar, dhe për këtë arsye u bënë artificialisht shumë blu," tha Patrick Irwin, një profesor i fizikës planetare në Universitetin e Oksfordit dhe autor i një studimi të ri rreth imazheve.

Imazhet e korrigjuara tregojnë se Neptuni dhe Urani kanë një nuancë të ngjashme të gjelbër-blu. Të dy planetët kanë mjegull atmosferike, por Neptuni duket pak më i kaltër sepse ka një shtresë më të hollë mjegullimi.

E zbulon studimi/ Ngjashmëria mes Uranit dhe Neptunit
Voyager 2 kapi imazhet e para të detajuara të Uranit në 1986 (majtas) dhe Neptunit në 1989.

Rezultatet e ekipit dhe imazhi i ri, i publikuar të enjten në Njoftimet Mujore të Shoqërisë Mbretërore Astronomike, jo vetëm që adresojnë një pyetje të gjatë në lidhje me gjigantët e akullit, por ato hapin rrugën për një kuptim më të mirë të planetëve enigmatikë, thonë studiuesit./CNA 

 

Lajmet e fundit nga