LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 specie të reja të zbuluara në 2023

2 Janar 2024, 13:30, Kuriozitete CNA
5 specie të reja të zbuluara në 2023
Foto ilustruese

Grerëzë Dalek

2023 ka qenë viti i grerëzave, me 619 specie të reja të përshkruara nga Muzeu i Historisë Natyrore në Britani të Madhe. Shumica e tyre i përkasin një grupi të njohur si Encyrtidae. 

Shkencëtarët vendosën t'i japin një gjini grerëzash - së bashku me 14 speciet brenda saj - me emrin Dalek për të njohur 60 vjetorin e Doctor Who.

5 specie të reja të zbuluara në 2023

Anemoni me "llambë"
Edhe pse kjo specie është njohur nga zhytësit për dekada, vetëm në vitin 2023 u përshkrua zyrtarisht me një emër latin. Anemona e "llambës", siç njihet jozyrtarisht, është një krijesë deti e tejdukshme që gjendet në Gjirin e Meksikës. Tani e quajtur zyrtarisht "Bellactic", ajo strehohet në të çara shkëmbore në mënyrë që të pickojë dhe të kapë prenë e saj.

5 specie të reja të zbuluara në 2023

Merimanga gjigante gaforre

Arachnophobics është një merimangë e madhe, e cila u zbulua në Amazonën ekuadoriane këtë vit dhe është e para e këtij lloji në vendin e Amerikës së Jugut.

Pedro Penaherrera-R dhe Diego Cisneros-Heredia panë një merimangë gjigante gaforre nga gjinia Sadala, ndërsa ishin në një ecje nate pranë Stacionit të Biodiversitetit Tiputini në Ekuador. 

5 specie të reja të zbuluara në 2023

 

Gjarpri i DiCaprios që ha kërmilli

Një specie që banon në pemë ka marrë epitetin e gjarprit që ha kërmillin e DiCaprios, ose në latinisht Sibon irmelindicaprioae. Emri u zgjodh nga aktori i famshëm Leonardo DiCaprio.

5 specie të reja të zbuluara në 2023

Pinguin gjigant

Jo të gjitha speciet e reja të përshkruara janë ende ekzistuese. Në fakt, disa u shuan shumë mijëvjeçarë më parë. Shkencëtarët në Zelandën e Re zbuluan eshtrat e dy llojeve të pinguinëve gjigantë që do të kishin bredhur në këtë zonë rreth 50 milionë vjet më parë./CNA

Lajmet e fundit nga