LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Historia e pabesueshme e holandezit/ 40 vite me një zemër të dhuruar

8 Shkurt 2024, 15:57, Kuriozitete CNA
Historia e pabesueshme e holandezit/ 40 vite me një zemër të
Bert Janssen

Bert Janssen, 57 vjeç, nga Holanda, mbijetoi për gati 40 vjet me një zemër të dhuruar që mori në Spitalin Harefield në Uckbridge, në veriperëndim të Londrës, në vitet 1980, duke e bërë atë Librin e Rekordeve Botërore Guinness si transplantin më të gjatë të zemrës tek një pacient. 

Babai i dy fëmijëve dhe një pilot avioni, tha se ishte një "nder" që arriti rekord, por edhe se ai është ende mirënjohës për "dhuratën e pabesueshme" që mori nga donatori, raporton "BBC". 

"Nuk e imagjinoja kurrë se do të arrija kaq larg," tha Jensen, duke shtuar se ai ka vendosur një pikë referimi për të tjerët që tani kanë prova se është e mundur të jetosh gjatë me një zemër donatore.

Ai u diagnostikua me kardiomiopati, një sëmundje që ndikon në aftësinë e zemrës për të pompuar gjakun në trup, kur ai ishte 17 vjeç. 

Operacioni i tij ishte transplanti i 107-të në Spitalin Harefield./CNA

Historia e pabesueshme e holandezit/ 40 vite me një zemër të
Bert Janssen kur ishte 17 vjeç

Lajmet e fundit nga