LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Si kurrë më parë/ Shkencëtarët atomikë vendosin akrepat e 'Orës së Ditës së Gjykimit' afër mesnatës

23 Janar 2024, 21:00, Kuriozitete CNA
Si kurrë më parë/ Shkencëtarët atomikë vendosin
Foto ilustruese

Shkencëtarët bërthamorë të martën mbajtën "Orën e Kijametit" të vendosur afër mesnatës si kurrë më parë, duke përmendur veprimet e Rusisë mbi pushtimin e Ukrainës, luftës së Izraelit në Gaza dhe përkeqësimit të ndryshimeve klimatike si faktorë që nxisin rrezikun e katastrofës së globalizmit.

Buletini i Shkencëtarëve Atomikë, ashtu siç bënë vitin e kaluar, e vendosi orën në 90 sekonda deri në mesnatë, pika teorike e asgjësimit. Shkencëtarët e vendosën orën bazuar në rreziqet "ekzistente" për Tokën dhe njerëzit e saj: kërcënimi bërthamor, ndryshimet klimatike dhe teknologjitë shkatërruese si inteligjenca artificiale dhe bioteknologjia e re.

“Pikat e nxehta të konfliktit në mbarë botën mbartin kërcënimin e përshkallëzimit bërthamor, ndryshimet klimatike tashmë po shkaktojnë vdekje dhe shkatërrim dhe teknologjitë shkatërruese si inteligjenca artificiale dhe kërkimi biologjik përparojnë më shpejt se masat mbrojtëse të tyre”, tha për Reuters Rachel Bronson, presidentja dhe CEO e buletinit, duke shtuar se mbajtja e pandryshuar nga viti i kaluar "nuk është një tregues se bota është e qëndrueshme".Organizata jofitimprurëse me bazë në Çikago krijoi orën në vitin 1947 për të paralajmëruar publikun se sa afër është njerëzimi me shkatërrimin e botës.

Pushtimi në shkallë të gjerë i Ukrainës nga Rusia , që do të arrijë në përvjetorin e tij të dytë muajin e ardhshëm, ka përshkallëzuar tensionet me Perëndimin në nivelet e tyre më të rrezikshme që nga Lufta e Ftohtë.

“Një fund i qëndrueshëm i luftës së Rusisë në Ukrainë duket i largët dhe përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në atë konflikt mbetet një mundësi serioze. Në vitin e kaluar Rusia ka dërguar sinjale të shumta shqetësuese për armët bërthamore”, tha Bronson.

Bronson përmendi vendimin e presidentit rus  Vladimir Putin  në shkurt 2023 për të  pezulluar pjesëmarrjen ruse në traktatin e ri START me Shtetet e Bashkuara që kufizoi arsenalin strategjik bërthamor të të dy vendeve. Shtetet e Bashkuara dhe Rusia mes tyre mbajnë gati 90% të armëve bërthamore në botë, të mjaftueshme për të shkatërruar planetin.

Bronson citoi gjithashtu njoftimin e Putinit në mars të vitit 2023 për vendosjen e  armëve taktike bërthamore nga Rusia  në Bjellorusi dhe miratimin e një ligji nga parlamenti rus në tetor 2023  që tërheq ratifikimin  e traktatit global që ndalon testet e armëve bërthamore.

Izraeli ka qenë  në luftë me Hamasin që kur grupi islamik palestinez, me bazë në Gaza, nisi sulmet në jug të Izraelit në tetor të vitit 2023 që, sipas të dhënave izraelite, vranë rreth 1200 njerëz. Sulmet ushtarake izraelite kanë vrarë më shumë se 25,000 njerëz, sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës.

“Si një shtet bërthamor, veprimet e Izraelit janë qartësisht të rëndësishme për diskutimin e Orës së Kijametit. Një shqetësim i veçantë është se konflikti mund të përshkallëzohet më gjerësisht në rajon, duke krijuar një luftë më të madhe konvencionale dhe duke tërhequr më shumë fuqi bërthamore ose fuqi gati bërthamore, "tha Bronson.

Kur ora u krijua për herë të parë, rreziku më i madh lindi nga armët bërthamore. Ndryshimet klimatike u peshuan si faktor për herë të parë në 2007.

“Bota në vitin 2023 hyri në një territor të paeksploruar pasi pësoi vitin e saj më të nxehtë në histori  dhe emetimet globale të gazeve serrë vazhduan të rriteshin”, tha Bronson. "Temperaturat globale dhe ato të Atlantikut të Veriut në sipërfaqen e detit thyen rekorde dhe akulli i detit Antarktik arriti shtrirjen e tij më të ulët ditore që nga ardhja e të dhënave satelitore."

Bronson tha se viti 2023 ishte gjithashtu një vit rekord për energjinë e pastër, me 1.7 trilion dollarë investime të reja. Megjithatë, kjo kompensoi investimet e karburanteve fosile prej gati 1 trilion dollarësh, shtoi Bronson.

"Kjo ilustron se megjithëse premtuese, përpjekjet aktuale për të reduktuar emetimet e gazeve serrë janë jashtëzakonisht të pamjaftueshme për të shmangur ndikimet e rrezikshme njerëzore dhe ekonomike nga ndryshimet klimatike, të cilat prekin në mënyrë disproporcionale njerëzit më të varfër në botë," tha Bronson./ CNA

Lajmet e fundit nga