LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 qytetet më të mira në botë për vitin 2024/ Kush e mban vendin e parë

27 Janar 2024, 21:09, Kuriozitete CNA

10 qytetet më të mira në botë për vitin 2024/ Kush e

Kompania mediatike “Time Out” e ka emëruar qytetin e Nju Jorkut si qytetin më të mirë për vitin 2024.

Një numër i madh i muzeve të qytetit të Nju Jorkut dhe teatri sipas Time Out  janë arsyet pse qyteti amerikan zuri vendin e parë.

Në vendin e dytë në listën e Time Out është “Cape Town”, Afrika e Jugut, një qytet i renditur, sipas Time Out, nga "çdo i anketuar i vetëm në sondazh" si "i bukur", pa dyshim falë kombinimit të tij mahnitës të detit, peizazhit të qytetit dhe mjediseve malore spektakolare.

Në përfundim të pesëshes më të mirë të Time Out janë Berlini, Gjermani (i vlerësuar nga Time Out për gjallërinë e tij), Londër, MB (për pijet e saj muzetë dhe galeritë falas)Madridi, Spanjë (ushqimi dhe pijet "e jashtëzakonshme" , sipas Time Out).

Qytetet më të vogla në top 10 përfshijnë Liverpool, Mbretërinë e Bashkuar (numri 7) dhe Porto, Portugali (numri 10). Veçanërisht Porto u emërua nga të anketuarit në sondazhin e Time Out si një qytet i shkëlqyeshëm për "romancë".

Top 10 qytetet më të mira të Time Out

1. New York City, SHBA

2. Cape Town, Afrika e Jugut

3. Berlin, Gjermani

4. Londër, MB

5. Madrid, Spanjë

6. Mexico City, Mexico

7. Liverpool, MB

8. Tokio, Japoni

9. Romë, Itali

10. Porto, Portugali

Lajmet e fundit nga