LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aeroporti më i madh në botë do të ndërtohet në shkretëtirë

29 Shkurt 2024, 14:33, Kuriozitete CNA
Aeroporti më i madh në botë do të ndërtohet në
Aeroportin Ndërkombëtar Al Maktoum

Pak më shumë se 10 vjet më parë, në tetor 2013, "Wizz Air A320" i ardhur nga Budapesti bëri bujë duke u bërë fluturimi i parë komercial i pasagjerëve që u ul ndonjëherë në Aeroportin Ndërkombëtar Al Maktoum, i njohur gjithashtu si "Dubai World Central".

Ky aeroport rreth 20 milje në jugperëndim të qendrës së Dubait u krijua për t'u bërë në një të ardhme jo aq të largët, më i madhi dhe më i frekuentuari në botë. 

Vizioni ishte dhe është ende për një megaqendër futuristike, duke siguruar që roli i Emiratit si një nyje kryesore e ekonomisë globale të mos hasë në probleme kapacitetesh së shpejti, shkruan "CNN". 

Dubai Airports, autoriteti i aeroportit që menaxhon si "Dubai International" (DXB) ashtu edhe aeroportin e ri, premton se kur të përfundojë "Al Maktoum International", do të jetë në gjendje të trajtojë më shumë se 160 milionë pasagjerë në vit, si dhe 12 milionë tonë mallra.

Për ta vënë këtë në perspektivë, kjo është gati 63 milionë udhëtarë më shumë se aeroporti aktual më i ngarkuar në botë./CNA

Aeroporti më i madh në botë do të ndërtohet në

Lajmet e fundit nga