LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta piktori i njohur korçar, Koço Ristani

9 Gusht 2022, 11:56, Kulturë CNA
Ndahet nga jeta piktori i njohur korçar, Koço Ristani
Piktori Koço Ristani

Pas një beteje të gjatë me sëmundjen, është ndarë nga jeta piktori i njohur nga Korça, Koço Ristani.

Lajmi i trishtë është bërë i ditur nga familjarët e tij. Koço Ristani, ishte një artist origjinal që vërtetësinë e figurës njerëzore diti ta interpretojë artistikisht, duke vendosur aty frymëzimin e tij, me një etikë estetike bashkëkohore.

Koç Ristani ka lënë mbresa të forta e të pashlyeshme në të gjitha vendet ku kaloi dhe u ekspozuan veprat e tij, si në Rusi, Suedi, Gjermani, Greqi e Maqedoni.

Natyrat e qeta që dalin nga furça e piktorit kanë sjellë peisazhet e rrugëve karakteristike të Korçës, brigjet e Liqenit të Pogradecit apo pemishtet ngjyrë ari të vjeshtës. Një lirizëm poetik. Teknika e pastelit e ka ndihmuar piktorin të zhbirojë në thellësi shpirtin e ngrohtë të njeriut dhe të natyrës përreth tij.

Teknika e Pastelit është më tepër se kushdo tjetër më afër impresionizmit dhe kjo i bën krijimet e Koço Ristanit sa origjinale, aq edhe të bukura./ CNA.al

Lajmet e fundit nga