LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i një artisti të veçantë

5 Gusht 2022, 10:35, Kulturë CNA

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

5 gushti i vitit 1927 do të sillte në jetë një njeri që shumë shpejt do të kthehej në personalitetet e artit shqiptar, Stavri Shkurtin.

Sot bëhen 95 vjet nga lindja e aktorit të madh, Stavri Shkurti. Aktor shprehës, me një zë gurgullues, Stavri Shkurti ia doli ta krijojë yllin e tij artistik ndër breza. 

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Fillimet e tij artistike janë që në moshë të re që në vitin 1950, kur u krijua teatri profesionist “Andon Zako Çajupi”, duke qenë një ndër aktorët e parë të këtij teatri. Studimet e larta i mbaroi në Pragë (Çeki) për inxhinieri hidrologjike.

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Por pavarësisht studimeve ai do të kthehej te pasioni i tij i hershëm duke u rikthyer në Teatrin “Andon Zako Çajupi”.

Portreti i një aktori të madh

Në skenën e këtij teatri, i drejtuar prej regjisorëve të njohur si Dhimitër Orgocka (Artist i Popullit), Fadil Kraja, Piro Mani (Artist i Popullit), Sokrat Mio (Artist i Popullit), Vangjo Grabocka (Artist i Merituar) etj., do të interpretonte për më se 30 vjet role dhe personazhe që do të ngeleshin të paharrueshëm jo vetëm për publikun korçar, por edhe për atë mbarëshqiptar.

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Këtu do të veçojmë rolin e Karandeshit në dramën "Vajza pa prikë", ose interpretimet e tij në disa nga kryeveprat e dramaturgjisë botërore si "Pamje nga ura" e Artur Milerit dhe "Nata e dymbëdhjetë" e Shekspirit, ndërsa nga dramaturgjia shqiptare veçojmë interpretimin e tij në dramën "Maro Mokra".

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Në kinematografi ka interpretuar 40 role. Roli i tij i parë do të përkojë me të parin film tërësisht shqiptar, filmin "Tana" në vitin 1958 ku ai do të interpretojë një rol episodik.

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Më tej do të vazhdonin role të tjera që do ta bënin të njohur për gjithë publikun artdashës si roli i Besimit në filmin "Ilegalët" në vitin 1976, roli i Salës, sekretarit të Partisë në filmin "Zonja nga qyteti" në vitin 1976, për të cilin mori edhe komplimentet nga Enver Hoxha, roli i Zalo Kapllanit në filmin televiziv "Agimet e Stinës së Madhe" në vitin 1981, roli i Manol Gjinajt, përkthyesit në filmin "Asgjë nuk harrohet" në vitin 1985 etj. Roli i tij i fundit do të jetë roli i Fajdexhiut në filmin "Vitet e pritjes" në vitin 1990.

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Në vitin 1992 del në pension dhe më pas largohet nga Atdheu në Selanik të Greqisë ku dhe do të ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë disa vjeçare në 6 gusht të vitit 1998 duke u përcjellë me shumë nderim e dashuri në banesën e fundit jo vetëm nga gjithë populli i Korçës por dhe nga shumë miq,kolegë e dashamirë.

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Për meritat e tij artistike Stavri Shkurti është nderuar me titullin e lartë "Artist i Popullit", si dhe me titullin "Qytetar Nderi" i Korçës, pas vdekjes.

95 vjet nga lindja e aktorit të madh/ Stavri Shkurti, portret i

Filmat ku ka luajtur:

1990 -- "Vetmi" - Jani

1990 -- "Fletë të bardha" (Film TV) - Andrea

1990 -- "Jeta në duart e tjetrit" - Babai i Spiros

1989 -- "Kush është vrasësi" - Thimi Dino

1989 -- "Muri i gjallë" - Babai i Rozafës

1989 -- "Vitet e pritjes" - Fajdexhiu

1988 -- "Shkëlqimi i përkohshëm" - Vjehrri i Danes

1987 -- "Botë e padukshme" - Inxhinier Ganiu

1987 -- "Përsëri pranverë" - Sekretari

1987 -- "Rrethi i kujtesës" - Profesor Weberi

1986 -- "Dasmë e çuditshme" - Dalipi

1985 -- "Asgjë nuk harrohet" - Manol Gjinaj, përkthyesi

1985 -- "Të shoh në sy" (Film TV) - Drejtori

1984 -- "Kush vdes në këmbë" - Doktori

1984 -- "Lundrimi i parë" - Borak

1984 -- "Vendimi" - Kiçua

1983 -- "Një emër midis njerëzve" - Jani

1981 -- "Agimet e stinës së madhe" (Film TV) - Zalo Kapllani

1981 -- "Gjurmë në kaltërsi" - Mjeku

1981 -- "Kërcënimi" - Drejtori

1981 -- "Qortimet e vjeshtës" - Fotografi

1980 -- "Një shoqe nga fshati" - Sala,sekretari i Partisë

1980 -- "Partizani i vogël Velo" - Babai i Velos

1979 -- "Mysafiri" - Mysafiri

1979 -- "Ballë për ballë" - Shefi i Arkeologëve

1978 -- "Gjeneral gramafoni" - Brahoja

1978 -- "I treti" (Film TV) - Qazim Beluli

1978 -- "Kur hidheshin themelet" (Film TV) - Zeneli

1978 -- "Yjet mbi Drin" - Pertefi, inxhinieri

1977 -- "Flamur në dallgë" (Film TV) - Urani

1977 -- "Gunat mbi tela" - Mësuesi

1977 -- "Njeriu me top" - Murat Shtaga

1976 -- "Përballimi" - Tarja

1976 -- "Zonja nga qyteti" - Sala, sekretari i Partisë

1976 -- "Ilegalët" - Besimi

1975 -- "Rrugicat që kërkonin diell" - Furrxhiu

1971 -- "Mëngjeze lufte"

1968 -- "Prita Ligori"

1965 -- "Vitet e para" - Një nga vullnetarët në tharjen e kënetës

1958 – "Tana"

Lajmet e fundit nga