LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dervishi nxjerr dokumentin/ Sigurimi mësoi se Aleksandër Kondo humbi jetën nga “Zëri i Amerikës”

1 Maj 2023, 21:42, Kulturë CNA
Dervishi nxjerr dokumentin/ Sigurimi mësoi se Aleksandër Kondo humbi
Sportisti dhe rekordmeni i peshëngritjes, Aleksandër Kondo

36 vite më parë, humbi jetën në një aksident tragjik automobilistik në Quens New York të SHBA-së sportisti dhe rekordmeni i peshëngritjes, Aleksandër Kondo.

Për këtë humbjen e sportistit ka dhënë më shumë informacion historian Kastriot Dervishi.

Historiani tregon se Sigurimi i Shtetit kishte hartuar një plan agjenturial për Kondon dhe shokun e tij peshëngritës, pasi i cilësonte si persona të “rekrutuar” nga UDB-ja jugosllave.

Dervishi deklaron se shqiptarët e diasporës nuk e provuan asnjëherë hipotezën e tyre se sportisti u vra nga Sigurimi i Shtetit.

Ai ka publikuar një dokument nga arkivat dhe thotë se Sigurimi i Shtetit e mësoi lajmin e ndarjes nga jeta të Kondos nga “Zëri i Amerikës”.

Dervishi nxjerr dokumentin/ Sigurimi mësoi se Aleksandër Kondo humbi

“Vdekja e Kondos, Sigurimi e mësoi ngjarjen nga “Zëri i Amerikës”

Aleksandër Kondo dhe shoku i tij peshëngritës u arratisën fillimisht në Jugosllavi më 28.5.1985, gjatë kthimit nga një kampionat në Poloni dhe në fund të vitin emigruan në SHBA. Më 24.12.1986 Drejtoria e Tretë e Sigurimit të Shtetit në Tiranë harton një plan agjenturial-operativ me 14 pika me synim raportimin e aktivitetit të Aleksandër Kondos në SHBA, sepse ai dhe shoku i tij Xhelal Sukniqi, shpreheshin “mjaft keq për regjimin” dhe kërcënonin me telefonata misionin shqiptar në Nju-Jork. Dyshimi ishte se të dy “ishin rekrutuar nga UDB”, pavarësisht se nuk jepej asgjë në këtë drejtim. “Argumenti” i vetëm ishte se kur ishin arratisur në Jugosllavi, duhej të ishin “rekrutuar” në UDB-ja. Në fund të vitit 1987 do të analizohej plani i masave. Në këtë plan, nuk ka asnjë ide apo orvatje për të organizuar ndonjë vrasje apo aksident, por janë të dhëna me karakter informativ, përfshi burimet e hapura, të konsultueshme nga kushdo. Prova e vdekjes së Kondos, është vendosur në dosje nga buletini i datës 2.5.1987 i “Zërit të Amerikës”, sjellë nga ATSH-ja. Ideja e “vrasjes nga Sigurimi” ishte hedhur nga shqiptarët e diasporës. Zef Camaj akuzoi Sigurimin e Shtetit dhe tha se do bëjë të njohur materialet përkatëse. Në fakt as bëri të njohur materiale dhe as dosja e policisë amerikane nuk është konsultuar për këtë çështje.

Në fashikullin e Sigurimit, informacionet për Kondon dhe Sukniqin janë të varfra e shpesh edhe me gabime dhe kontradiktore”, shkruan Dervishi./ CNA.al

Dervishi nxjerr dokumentin/ Sigurimi mësoi se Aleksandër Kondo humbi

Lajmet e fundit nga